פרופיל רפואי:

פרופ’ יואב ינון

מנהל היחידה לרפואת העובר ב"שיבא"

מתוך ראיון למערכת דוקטורס אונלי, 21/2/2019

פרופ' ינון, בן 49, נשוי ואב לשלושה, מתגורר עם משפחתו בקריית אונו, מגיע מדי בוקר לעבודה באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר לנהל את היחידה לרפואת העובר. את לימודי הרפואה סיים ב"הדסה" בירושלים, התמחות בגניקולוגיה ומיילדות עשה ב"שיבא" והתמחות-על ברפואת האם והעובר באוניברסיטת טורונטו בבית חולים Mount Sinai.

מה היית משנה במערכת הבריאות?

הייתי מרחיב באופן ניכר את מודל הפול-טיימר, כך שבכל מחלקה תהיה קבוצה של רופאים מובילים שלא יעבדו במגזר הפרטי ויהיו בעלי מחויבות מלאה למחלקה בבית חולים, אך יתוגמלו בהתאם. כתוצאה, הרופאים הבכירים לא יצטרכו לעזוב את המחלקות בשעות אחה"צ לקליניקות, מה שיאפשר טיפול טוב יותר למטופלים בבתי חולים וכן יאפשר לאותם רופאים יותר זמן לעסוק במחקר ובחינוך רפואי ובהכשרת הדור הצעיר.

פרופ' ינון מספר על תחום התמחותו – רפואת העובר וטיפול תוך רחמי בעוברים:

היכולת לסייע לזוגות במצבים שהעובר או העוברים שלהם במצב מסכן חיים ועל ידי טיפול תוך רחמי בעובר או בעוברים להצילם, ובסופו של דבר להביא להורים ילד או ילדים בריאים, היא קסומה ובכל פעם מרגשת אותי מחדש.

דוגמה יחסית שכיחה היא תאומים זהים עם שליה משותפת עם תסמונת מעבר דם בין התאומים. לרוב הסיטואציה מתפתחת בין שבוע 24-16 להריון, וללא התערבות, שני התאומים ימותו ברחם. במצב זה אנחנו נכנסים לרחם עם מצלמה ובעזרת לייזר צורבים את כלי הדם על פני השליה שמחברים בין התאומים. פרוצדורה זו מצילה את שני התאומים ב-60%-50% מהמקרים וב-90% מהמקרים לפחות תאום אחד ישרוד.

תחום זה של טיפול תוך רחמי בעוברים מתפתח מאוד בשנים האחרונות ולאחרונה ביצענו לראשונה בשבוע 25 להריון תיקון תוך רחמי של ספינה ביפידה – מום בעמוד השדרה של העובר. תיקון זה במהלך ההריון אמור לשפר את הנכות העתידית של היילוד.

מהו המוטו שלך בעבודה היומיומית?

הזוגות שאני מטפל בהם ניצבים פעמים רבות בפני דילמות קשות, חלקן דילמות אתיות. למשל, תאומים זהים עם שליה משותפת שבהם תאום אחד קטן יותר ומסכן את התאום הגדול, אך הפחתה של התאום הקטן עשויה לשפר את מצבו של התאום הגדול. מצד שני, המשך ההריון כתאומים יצריך בהכרח יילוד מוקדם ופגות של שני התאומים. חשוב לכן לאפשר לאותם זוגות ליווי מקצועי עם הרבה אמפתיה ורגישות.

פרופ' יואב ינון

לסיום, פרופ' ינון מגלה כי הוא רץ מרתונים ומשתתף בטריאתלונים. הוא מסביר את הבחירה בספורט ההישגי:

מעבר לכך שזה מאפשר לי להתאוורר מחיי היומיום המאוד עמוסים, ריצת מרתון מזכירה לי קצת את מסלול חיי המקצועיים – מסלול ארוך, עם עליות וירידות אך בסופו של דבר ההגעה ליעדים מאוד מספקת.

ספר על מקרה בלתי נשכח בחיים המקצועיים

אישה בשבוע 17 להריונה שהגיעה עם עובר שסבל מבצקת ואי ספיקת לב ולמעשה היה במצב גסיסה על רקע אנמיה שהתפתחה עקב הדבקה בפרבו וירוס. עשינו עירוי דם תוך רחמי לעובר שהיה עם המוגלובין 1.5! – ההמוגלובין התקין של עוברים הוא סביב 15. לאחר העירוי, העובר התאושש והאישה ילדה בשבוע 40 תינוק חמוד ובריא.

ואם לא היית רופא?

הייתי איש מדע… אבי ז"ל היה כימאי במכון ויצמן ובילדותי חשבתי שאלך בדרכו.